FAQEntry Form . Email List Signup . Gallery . Directions
Binghamton Convention & Visitors Bureau .  Results 2003 2004 2005 2006 2007 2008.

2006 I LOVE NEW YORK CUP RESULTS
Broome County Veterans Memorial Arena... Binghamton, New York

  Please note: If you receive a "The page cannot be found" error the scores are not posted online yet.  

Session I - Friday, February 3rd, 2006 Report Time: 7:45 AM - General Stretch 8:00 AM
Blue Side
Individual Results (Level 7)
Team Results (Level 7)
Orlando, Gymnastics Revolution, Arena, North Flordia, Powerplay, Darien, Dutchess G. C., D.C. Stars, Riverside, Stars & Stripes, Hampshire, Elmira, North Stars, Northeast Gymnastics, Niagara, Perry, Gym Magic

Red Side
Individual Results (Level 5)
Team Results (Level 5)
D.C. Stars, Monticello, Penev's, Northeast, Aerials, Aero, JCC Richmond, Odyssey, Scamps, Maine

Individual Results (Level 8)
North Florida

Session II - Friday, February 3rd, 2006 Report Time: 12:00 Noon - General Stretch 12:20 PM
Blue Side
Individual Results (Level 4)
Team Results (Level 4)
Victors, D.C. Stars, STGA, Sports F & F, JCC, Monticello, Fly-High, Odyssey, Powerplay

Red Side
Individual Results (Level 6)
Team Results (Level 6)
North Penn, Penev's, Daggett, Northeast Gymnastics, Darien, Victors, Stroup's, Kennett, Excel, JCC, Sterling, Keystone, Maine, Dutchess G. C., Gym Kids, Perry

Session III - Friday, February 3rd, 2006 Report Time: 4:45 PM - General Stretch 5:00 PM
Blue Side
Individual Results (Level 9)
Team Results (Level 9)
Kennett, Hampshire, Stepping Stars, Arena, Airborne, Aero, Gym Kids, Sterling, Maine, Odyssey, Stroup's, Daggett, STGA, Stars & Stripes, Riverside

Red Side
Individual Results (Level 9)
Team Results (Level 9)
Atlantic, Gymnastics Revolution, Darien, Northeast, Excel, Dutchess, Valley, Five Star, Eagle, Scamps, Niagara Fall--Canada

Session IV - Saturday, February 4th, 2006 Report Time: 7:45 AM - General Stretch 8:00 AM
Blue Side
Individual Results (Level 7)
Team Results (Level 7)
Gym Stars, Aero, Excel, North Penn, GTC, Sports F & F, Penev's, Scamps, Stepping Stars, Stroup's, Kennett, STGA, Brestyan's, Sterling

Red Side
Individual Results (Level 8)
Team Results (Level 8)
Excel, Arena, Spins, Maine, Gymnastics Revolution, GTC, Hampshire, Gym Kids, Gym Magic, North Florida, Victors, Northeast, Daggett, Powerplay, Stepping Stars, Dutchess, North Penn, Perry

Session V - Saturday, February 4th, 2006 Report Time: 12:00 Noon - General Stretch 12:20 PM
Blue Side
Individual Results (Level 5)
Team Results (Level 5)
Fly-High, Gym Magic, GTC, Gym Gems, Keystone, Kennett, Sterling, Excel, Dutchess, STGA, Stroup's, Darien, Daggett, Eastern

Red Side
Individual Results (Level 4)
Team Results (Level 4)
Owego, Keystone, Starbeam, Kennett, Aero, Excel, Elmira

Session VI - Saturday, February 4th, 2006 Report Time: 4:45 PM - General Stretch 5:00 PM
Blue Side
Individual Results (Level 10)
Team Results (Level 10)
Gym Village, GTC, Victors, Maine, Atlantic, Excel, Elite, Niagara Falls-Canada, GC2, STGA, Riverside, Airborne, Gymnastics Revolution, Northeast Gymnastics, Aerials, Darien

Red Side
Individual Results (Level 8)
Team Results (Level 8)
Atlantic, Elmira, Valley, Darien, STGA, Sterling, Five Star, D.C. Stars, Orlando, Elite, Gym Gems, Aerials, Odyssey

Session VII - Sunday, February 5th, 2006 Report Time: 7:45 AM - General Stretch 8:00 AM
Blue Side
Individual Results (Level 8)
Team Results (Level 8)
Fly-High, Gym Stars, FLGA, North Penn, Sports F & F, Stroup's, Eastern, North Stars, Stars & Stripes, Scamps, Starbeam, Niagara Fall Canada, Gymkids, JCC

Individual Results (Level 6)
Team Results (Level 6)
Aero, Brestyan's, Gym Stars, Monticello, Powerplay, D.C. Stars, Eastern Gymnastics, Five Star, Hampshire, Starbeam, Stepping Star

Red Side
Individual Results (Level 6)
Team Results (Level 6)
Odyssey, Elmira, Sports F & F, STGA, World Class, Gym Magic

Session VIII - Sunday, February 5th, 2006 Report Time: 12:00 Noon - General Stretch 12:15 PM
Blue Side
Individual Results (Level 7)
Team Results (Level 7)
Atlantic, World Class, Odyssey, Spins, Victors, Sterling, Daggett, Five Star, Eastern, Valley, Elite, Starbeam, Maine

Red Side
Individual Results (Level 5)
Team Results (Level 5)
Brestyan's, Sports F & F, Hamphire, Victors, Powerplay, Elmira, Gym Star's, World Class, Starbeam

 

Home Gymnasts Coaches Parents Sponsors