FAQEntry Form . Email List Signup . Gallery . Directions
Binghamton Convention & Visitors Bureau .  Results 2003 2004 2005 2006 2007 2008.

 
2005 I LOVE NEW YORK CUP RESULTS

Broome County Veterans Memorial Arena... Binghamton, New York

  Please note: If you receive a "The page cannot be found" error the scores are not posted online yet.  

Session I - Friday, February 4th, 2005 Report Time: 7:45 AM - General Stretch 8:00 AM
Red Side
Individual Results (Level 5)
Team Results (Level 5)
Elmira, Northeast Inst., Scamps, Penev’s. STGA, White Plains YMCA, Wilkes Barre YMCA

Blue Side
Individual Results (Level 6)
Team Results (Level 6)
World Class, Tim Daggett, Richmond, Scamps, Odyssey, Brestyan’s, Darien, Eastern Gymnastics, Elmira, GTC Rochester, Aero, Five Star
 
Session II - Friday, February 4th, 2005 Report Time: 12:00 Noon - General Stretch 12:15 PM
Red Side
Individual Results (Level 5)
Team Results (Level 5)
Eastern Gymnastics, Excel, Gymnastics City, Hampshire, Kennett, New Millennium, World Class, Odyssey, Westchester Gymnastics, Power Play, Aerials, Brestyan’s, Buffalo One

Blue Side
Individual Results (Level 7)
Team Results (Level 7)
Atlantic, Gymnastics City, Gymnastics Revolutions, Lehigh Valley, STGA, World Class
 
Session III - Friday, February 4th, 2005 Report Time: 4:45 PM - General Stretch 5:00 PM
Red Side
Individual Results (Level 9)
Team Results (Level 9)
All American, Atlantic, Berk East, Lehigh Valley, Maine Academy, World Class, Westside, Westchester Gymnastics, STGA, Stars & Stripes, Orlando Gymnastics, Owego, Eagle, Hampshire

Blue Side
Individual Results (Level 9)
Team Results (Level 9)
Kennett, Arena, Power Play, Tim Daggett, Aerials, Aero, Darien, Excel, Finger Lakes, Five Star, GTC Rochester, Gym Stars, Gymnastics Revolution, Gymnastics World, Gym-nest, Kinetic Kids, Odyssey
 
Session IV - Saturday, February 5th, 2005 Report Time: 7:45 AM - General Stretch 8:00 AM
Red Side
Individual Results (Level 7)
Team Results (Level 7)
Excel, Gymnastics World, Kinetic Kids, New Generation, Odyssey, Valley, East Berk, Brestyan’s, MGC

Blue Side
Individual Results (Level 6)
Team Results (Level 6)
Eagle, Gym Stars, Northeast Inst., STGA, Victor, New Millennium, Chenango Gymnastics, New Generation, Finger Lakes, Maine Academy, Sports F&F, Wilkes Barre YMCA
 
Session V - Saturday, February 5th, 2005 Report Time: 12:00 Noon - General Stretch 12:30 PM
Red Side
Individual Results (Level 5)
Team Results (Level 5)
Aero, Chenango Gymnastics, Darien, Finger Lakes, Fly High, GTC Rochester, Gym Kids, Gym Stars, Gym-nest, Maine Academy, Monticello, New Generation, Richmond, Starbeam, Victors, Tim Daggett, Eagle, Five Stars, Glens Falls YMCA, Sports Fitness & Fun

Blue Side
Individual Results (Level 4)
Team Results (Level 4)
Gymnastics City, Elmira, Aero, Excel
 
Session VI - Saturday, February 5th, 2005 Report Time: 4:45 PM - General Stretch 5:00 PM
Red Side
Individual Results (Level PE)

Individual Results (Level 10)
Team Results (Level 10)
Atlantic, GTC Rochester, STGA, World Class, Aerials, Aero, All American, Darien, Excel, Gym Kids, Gymnastics Training Center CMC, Kennett, Kinetic Kids, Lehigh Valley, Maine Academy, Valley, Westchester Gymnastics

Blue Side
Individual Results (Level 8)
Team Results (Level 8)
Brestyans, Five Star, Lehigh Valley, World Class, Elmira, GTC Rochester, Gymnastics Revolution, Gymnastics World, MGC
 
Session VII - Sunday, February 6th, 2005 Report Time: 7:45 AM - General Stretch 8:00 AM
Red Side
Individual Results (Level 8)
Team Results (Level 8)
Arena, Gym Stars, Gym City, Maine, New Millennium, Wilkes Barre YMCA, Finger Lakes, Kennett, Fly High, Gym Kids

Individual Results (Level 6)
Team Results (Level 6)
Aerials, Excel, Glen Falls, Hamshire, Penev’s, Power Play, Starbeam, Westchester Gymnastics, White Plains YMCA, Fly High, MGC

Blue Side
Individual Results (Level 7)
Team Results (Level 7)
GTC Rochester, Gym Stars, Maine, New Millennium, North Stars, Orlando, Victors, Sports F&F, Starbeam, Stars & Stripes, Tim Daggett, Westchester Gym, Wilkes Barre YMCA, Buffalo One, Kennett, Chenango Gymnastics, Hampshire
 Individual Results (Level 4)
Team Results (Level 4)
Gym Stars, Five Star, Darien, Monticello, New Generation, Scamps, Power Play, Starbeam
 
Session VIII - Sunday, February 6th, 2005 Report Time: 12:00 Noon - General Stretch 12:15 PM
Red Side
Individual Results (Level 8)
Team Results (Level 8)
East Berk, Darien, Excel, Hampshire, Kinetic Kids, Stars & Stripes, STGA, Gymnastics Training Center CMC, New Generation

Blue Side
Individual Results (Level 8)
Team Results (Level 8)
Valley, Atlantic, Orlando, Tim Daggett, Westchester Gymnastics, Northeast Inst., Gym-nest, All American, Green Mountain, North Stars, Odyssey, Sports F&F, Starbeam, White Plains YMCA, Aerials, Aero, Buffalo One, Eagle, Glen Falls YMCA
 
Session IX - Sunday, February 6th, 2005 Report Time: 4:00 PM - General Stretch 4:15 PM
Red Side
Individual Results (Level 7)
Team Results (Level 7)
Darien, Arena, Aerials, Aero, Five Star, Green Mountain, Gym Kids, Gymnastics Training Center CMC, Gym-nest, Northeast Insti., Owego, White Plains YMCA, Westside, Finger Lakes, Fly High

Blue Side
Individual Results (Level 4)
Team Results (Level 4)
Chenango Gymnastics, Finger Lakes, Fly High, Gym-nest, Kennett, Richmond, Sports F&F, Victors, Wilkes Barre YMCA
 

 

Home Gymnasts Coaches Parents Sponsors